NodeMCU – ESP8266

در اینجا قصد دارم نکاتی که از NodeMCU یاد می‌گیرم را بگذارم. در ضمن مطالب مربوط به خود Esp8266 را هم می گذارم.

مطالبی که می‌گذارم اکثرشان در اینترنت وجود دارد اما برای جمع بندی خودم آن‌ها را می‌نویسم. امیدوارم برایتان مفید باشد.

اول از همه باید دانست که ماژول های Esp8266  و به طورکلی ماژول‌های آن در واقع یک میکروکنتلر ۳۲ بیتی با امکانات درخوری هستند. مثلا ADC,PWM,TIMER,GPIO,SPI,USART,… از پریفرال های آن است. برای استفاده از این امکانات باید این میکروکنترلر را پروگرام کرد. برای اینکار با مراجعه به دیتاشیت متوجه خواهید شد که این ماژول‌ها را می‌توان با ست‌کردن برخی پایه‌ها در حالت FLASH یا همان پروگرام‌کردن قرار داد. ماژول های NodeMCU در واقع اینکار را خودشان انجام داده‌اند و تنها با متصل کردن USB از این امکان می‌توانید استفاده کنید.

من برای کار با NodeMCU از برنامه nodemcu-flasher برای ریختن firmware و پاک کردن کامل ماژول(کل ۴ مگابایت) استفاده کردم. همچنین برای کد زدن و ریختن کد بعد از نصب فریم‌ور LUA از ESPlorer استفاده می کنم.

قطعه کدهای مربوط به NodeMCU به زبان lua به راحتی با گوگل کردن یافت می شود و همچنین این زبان اسکریپتی به شدت آسان و جالب است.در کل برای شروع شما باید بعد از متصل کردن NodeMCU به لپ‌تاپتان، یک فریم‌ور برای کارتان بسازید که آن را می‌توانید از این سایت دریافت کنید.سپس با استفاده از nodemcu-flasher یا هر چیزی که مدنظرتان است این فرم‌ور را روی Esp بریزید. در واقع با توجه به اینکه چه پریفرال‌ها و کتابخانه‌هایی زا بخواهید روی Esp داشته باشید برای شما فرم‌وری ساخته می شود. این فرم‌ور بصورت آنلاین ساخته می شود و شما با دادن ایمیلتان برای شما ارسال می شود. این مرحله هم که به سلامت گذشت می‌رسیم به قسمت آخر و جذاب کد زدن که با Esplorer به خوبی انجام می‌شود. در کل باید بگویم تقریبا برای هرکاری کدش موجود است و با دیدن مثالهایش خیلی سریع زبان lua رو یاد میگیرید.

در آخر هم بگویم که بهترین منبع برای اینکار این داکیومنت بسیار خوب است: NodeMCU Documentation

در ادامه ریزه‌کاری‌ها یا اشتباهاتی که می‌تواند رخ بدهد را برایتان می‌آورم:

۱- uart0 همان پورت سریالی است که با آن به وسیله esplorer کد را روی  نود میریزید. پس با نسبت دادن آن به کاری در واقع نود خود را از دسترس خارج کردید. بهترین راه‌حل گذاشتن یک دیلی مثلا ۵ ثانیه‌ای قبل از نسبت دادنش است(این را هم ازنت یافتم:))

۲-uart1 فقط فرستنده است.

۳- تمام شماتیک و فایل پی‌سی‌بی آلتیوم nodemcu بصورت متن‌باز وجود دارد. به‌طور کلی nodemcu یک پروژه متن‌باز است.

۴- در NodeMCU های موجود در بازار دو نوع وجود دارد که یکی با آی سی USB به TTL مدل CP2102 هست و گرانتر است و مدل دیگر با CH340. از نظر کارایی با هم تفاوتی ندارند.

۵- درباره مورد یک اگر این اشتباه را انجام دادید می‌توانید با پاک‌کردن کل فرم‌ور با یک برنامه فلش‌کننده مثل nodemcu-flasher و با نوشتن یک فایل خالی(۴ مگابایت صفر) آن را پاک کنید مجددا روی آن فرم‌ور بریزید. اینکه چگونه می‌توان فایل خالی ساخت را در اینجا می‌توانید دریافت کنید.(فایل باید باینری bin. باشد)

۶- استفاده خوبی که در کل از ماژول‌های Esp یا از NodeMCU ها می‌توان در کنار میکروکنترلر انجاک داد این است که این ماژول را تبدیل به یک مبدل wifi به سریال کرد و به راحتی از بودن آن در کنار میکروکنترلر لذت برد.

2نظر برای “NodeMCU – ESP8266

  1. سلام
    احتمالا میدونین ولی گفتنش خالی از لطف نیست که NodeMCU رو با آردوینو هم میشه پروگرم کرد و براش کد زد. اینطوری خیلی دردسرش کمتره!
    ولی اینی که شما نوشتین بار آموزشیش بیشتره :))

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *