چرا Qt ؟

 

qtimage

خب میخوام براتون راجع به فریم ورکی که به تازگی بهش روی آوردم و تازه اول راهش هستم بگم.

در واقع من این فریم ورک رو انتخاب نکردم و به توصیه دوستی به سمت اون رفتم که خب چون در تجربه اش و توصیه هاش شک نداشتم سمتش رفتم. خب مشخصه اون شخص بیژن بود:)

حالا چرا من تونستم با این فریم ورک ارتباط برقرار کنم و با اون بتونم کار کنم رو سعی می کنم توضیح بدم.

دلیل اول و بسیار مهم:(cross platform بودن)

فرض کنید شما یک کد بزنید و بتونید برنامه ای در لینوکس ویندوز اندروید و آی و اس داشته باشید. این به معنای واقعی یک نعمت بزرگ هست.البته نا گفته نمونه که بردن مثلا یک برنامه ی تحت ویندوز به اندروید به عنوان مثال شما قطعا نیاز دارید تا چینش اعضای رابط کاربری را تغییر دهید و اصولا شکل این دو باید کاملا متفاوت باشد.اما مهم این هست که برنامه نویسی برای همه یکسان است.ویکی پدیا اینطور گفته:

Qt (/kjuːt/ “cute”,[7][8][9]) is a cross-platform application framework that is widely used for developing application software that can be run on various software and hardware platforms with little or no change in the underlying codebase, while still being a native application with native capabilities and speed

و نکته مهمی که باید به اون توجه بشه چیزی که توی این متن بشه اشاره شده و اون هم تلفظ کیوت هست.

دلیل دوم (++C بودن)

خب من رشتم برقه و شاید نیاز پیدا نکنم که برای کار های خودم جاوا یاد بگیرم . یاد گرفتنش سخت نیست و جاوا هم زبان خوبیه اما خب وقتی میشه تو سی پلاس غرق شد چرا جاوا؟:) و این به نظرم یک دلیل بسیار خوب هست در کنارش که البته از مزایای خود سی پلاس هم میشه نام برد. و البته نیازی نیست برای چند پلتفرم چند چیز رو یاد گرفت.

دلیل سوم (کامل بودن)

کیوت ذاتا برای طراحی رابط کاربری طراحی شده و روی این موضوع هم تمرکز داره اما در کنارش این رو هم باید در نظر گرفت که کتابخونه های کاملی مثلا برای شبکه کار با دیتابیس یا ارتباط سریال و… داره.

و در آخر هم بگم که من با qtwidgets  کار کردم و واقعا از کار باهاش لذت بردم اما ابزار دیگری که کیوت در اختیار می ذاره که qml هست توانایی استفاده از js رو در کار میده که میتونه خیلی هیجان انگیز باشه در کنار اینکه خودش برای طراحی رابط کاربری به خصوص برای تلفن های همراه بسیار توانمند تر و قویتر هست.

 

خیلی ممنون که این متن رو خوندین . این ها صرفا چیزهایی از کیوت بود که برای من جذاب بود و تا الان راجبش فهمیدم سعی می کنم باز کامل ترش کنم:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *